Po vydarenej prvej mobilite v Palma de Malorka pokračovala pre žiakov zo ZŠ Pugačevova druhá a to k našim severným susedom – do poľského mesta Wroclaw. Obdobie strávené v základnej škole je najvhodnejšie na vytvorenie pevných základov komunikácie v cudzom jazyku a na rozvoj osobnosti dieťaťa.
V rámci projektu sme mali možnosť zúčastniť sa na vyučovaní (od 23. do 27. 04.), riešiť aktuálne témy projektu, ktoré sú zamerané na redukovanie stresu u žiakov a ich mentálne zdravie, kde v popredí stojí šport, športové hry, kultúra a umenie. Prezreli sme si historické centrum Wroclawu, žiaci v medzinárodných skupinách pomocou indícií plnili úlohy a zároveň spoznávali históriu a pamiatky mesta, navštívili katedrálu, miestnu ZOO a afrikárium. Absolvovali workshopy vo vedecko-technickom múzeu HYDROPOLIS, ktoré je zamerané na vodu, jej využitie, recykláciu, kolobeh v prírode, formy vody a jej nevyhnutnosť pre život. Podporovali kreativitu žiakov pomocou 3D pera a logického myslenia.
Stretnutia pedagógov s učiteľmi z iných európskych krajín zas ukázali nový, zaujímavý rozmer vzdelávacích aktivít. Účelom bolo pozorovať a zdieľať osvedčené postupy medzi školskými partnermi a priniesť domov nové myšlienky a stratégie, ktoré by mohli byť realizované v našej škole s cieľom zlepšiť kvalitu vzdelávania. Účasť v projekte Erasmus+ je úžasná skúsenosť, ktorá prináša ďalší profesionálny rozvoj pedagógov.
Sme hrdí na našich žiakov, ktorí sa zúčastnili na doterajších mobilitách, pretože sme sa presvedčili, že sú nielen vedomostne, ale aj emocionálne vyspelí, schopní na sebe pracovať.
Účasť v projekte nám dala možnosť lepšie pochopiť seba, spoznať svoje vlastné silné i slabé stránky, overiť a zlepšiť zručnosti v anglickom jazyku, spoznať kultúru a históriu navštívenej krajiny. Pobyt zvýšil aj dôveru vo vlastné schopnosti, naučil nás vysporiadať sa so stresom, umožnil nám spoznať mentalitu iného národa. To všetko sú devízy pre ďalšie vzdelávanie a uplatnenie sa v živote.
Jana Koudelková Feiglová
ZŠ Pugačevova
Tlačový referát
Mestský úrad