Tlačový servis » Mesto je proti zvyšovaniu miestnych daní a poplatkov, avšak rozhodne o tom zákon z dielne SDKÚ-DS « späť

Mesto je proti zvyšovaniu miestnych daní a poplatkov, avšak rozhodne o tom zákon z dielne SDKÚ-DS

dátum aktualizácie: 18.10.2011 | počet zobrazení: 37 090

graf_euro

Zákon o miestnych daniach a poplatkoch má oficiálne podľa zámeru Ministerstva financií SR riešiť prioritne zníženie administratívnej záťaže pri správe miestnych daní a poplatkov, ako pre daňovníkov, tak aj pre obce a mestá. „Skutočný dôvod tohto návrhu zákona je však zvýšiť príjmy rozpočtu verejnej správy,“ konštatovala primátorka a zároveň poslankyňa NR SR Jana Vaľová. Tento fiškálny cieľ by sa dosiahol hlavne znížením rozpätia medzi sadzbami pri dani z nehnuteľnosti medzi občanom a podnikateľom na 10-násobok. Znamenalo by to, že obec by musela zo súčasného rozpätia 40 :10 upraviť sadzby dane tak, ako to ukladá navrhovaný zákon na rozpätie 40:30, tzn. zvýšiť tak sadzby dane pre občanov. „Ide o výrazný zásah do kompetencií obcí a ich orgánov, narúša ich autonómiu, ktorá je garantovaná Ústavou Slovenskej republiky,“ uviedla primátorka. Týka sa to aj návrhu určiť maximálnu hranicu minimálnej sadzby dane z nehnuteľnosti, čoho dôsledkom by bolo zvýšenie daní aj pre stavby na poľnohospodárske účely.Zvýšenie príjmov rozpočtu verejnej správy sa má diať úpravou regulácie stanovenia sadzieb pri dani z nehnuteľností, pričom ťarchu majú niesť občania a tí, ktorí budú v ich očiach niesť fakticky zodpovednosť, a to sú starostovia, primátori a poslanci mestských, či miestnych zastupiteľstiev. Obce sú postavené v tomto návrhu do pozície štatistov pri napĺňaní fiškálnych cieľov vlády pri znižovaní deficitu verejných financií na úkor občanov a obcí. Podľa primátorky Vaľovej rezervy je potrebné hľadať hlavne v ústrednej štátnej správe, ktorá si vyžaduje hlbokú reformu, aby bola lacnejšia a efektívnejšia. To znamená, že mestá a obce budú povinné dodržať literu tohto navrhovaného zákona, ak bude v parlamente schválený, a zvýšiť tak miestne dane.

Počet návštev od 18.09.2011: 9673052