Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » DARUJ KRV – ZACHRÁNIŠ ŽIVOT na Podskalke « späť

DARUJ KRV – ZACHRÁNIŠ ŽIVOT na Podskalke

dátum aktualizácie: 10.10.2024 | počet zobrazení: 3 107

„Daruj krv – zachrániš život“, takýto názov mal mobilný odber krvi v Komunitnom centre Podskalka.

Od ôsmej rána do desiatej hodiny dopoludnia sa Komunitné centrum na Podskalke premenilo na odberové centrum krvi. A počas dvoch hodín bolo v stredu (9.10.) v dočasnom zdravotníckom zariadení dosť rušno.

Celkom reagovalo na výzvu 23 potencionálnych dobrovoľných darcov (16 žien, 7 mužov), z nich až 18-ti sa uchádzali o pozíciu prvodarcov. Domáca marginalizovaná rómska komunita bola zastúpená 19 osobami.
Odber krvi sa napokon uskutočnil 8 osobám (7 žien, 1 muž), piati sa stali prvodarcami. Rovnako piati patrili k marginalizovanej rómskej komunite.

Všetky pracovníčky Komunitného centra patria k tým vzácnym osobám, ktoré krv darujú. A tak vznikla aj myšlienka mobilného odberného miesta v osade Podskalka.
„Mali sme veľmi pozitívne odozvy od miestnych obyvateľov. Chceli pomôcť, byť súčinní, darovať to najcennejšie, aby aj ich krv pomohla zachrániť život,“ povedala Alena Andrášiková, odborná manažérka Komunitného centra.

Mobilné odbery tvoria z celkového počtu odberov krvi asi tretinový podiel. Štatisticky sú medzi regiónmi isté rozdiely, hlavný dôvod však spočíva, že darca nemusí prísť do zdravotníckeho zariadenia, ale personál príde za ním, bližšie k domovu.

„Ak sa zrealizuje odber krvi mobilným spôsobom, je vyššia šanca prilákať prvodarcov. Jeden druhého vidí, pýta sa, zaujíma. Napokon príde aj ten druhý, tretí, skôr získajú odhodlanie blízko svojho bydliska, než aby mal ísť do zdravotníckeho zariadenia,“ vyslovil názor Martin Trenčan, lekár z Národnej transfúznej stanice Prešov.

Daruj krv – zachrániš život!

Mobilný odber krvi v Komunitnom centre Podskalka
« » Mobilný odber krvi v Komunitnom centre Podskalka