Aktuality a oznamy » Kultúra a spoločnosť » Kto prišiel na KOMÉTU TSUCHINSHAN, uvidel aj SATURN « späť

Kto prišiel na KOMÉTU TSUCHINSHAN, uvidel aj SATURN

dátum aktualizácie: 20.10.2024 | počet zobrazení: 900

Najhľadanejším objektom súčasnej nočnej oblohy je kométa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).

Vihorlatská hvezdáreň (Mierová ulica) pripravila pre verejnosť pozorovanie kométy počas piatich večerov. Od stredy 16. októbra (18:15 – 19:15) do nedele 20. októbra (19:00 – 20:00) mohol prísť na strechu budovy hvezdárne ktokoľvek, dospelí i deti (v sprievode) bez nutnosti objednávky.

Pozorovanie telies na nočnej oblohe je závislé od počasia a jasnosti. Tieto dve podmienky návštevníkom priali a bolo ich veru neúrekom. V sobotu (19.10.) možno odhadzovať tri skupiny (od 19:00 do 20:00) až na cca 60 – 70 vesmírnych záujemcov.

„Sme veľmi milo prekvapení, aký vysoký je záujem verejnosti. Každý večer sú to desiatky ľudí, ktorí chcú astronomickým ďalekohľadom pozorovať kométu. Odhadom poviem, že od stredy sme mali na našej strede viac než dve stovky záujemcov o pozorovanie,“ konštatoval Peter Mikloš, odborný pracovník Vihorlatskej hvezdárne.

Pozorovanie sa dialo súbežne s krátkym výkladom, čo všetko možno na jesennej oblohe vidieť aj voľným okom. Dominovala však kométa.
„Vidíme kométu s označením C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Druhá časť názvu kométy opisuje vyhľadávacie systémy, ktoré objavili kométu v roku 2023. Už veľmi krátko po jej objavení bolo zistené, že je to kométa viditeľná zo Zeme aj voľným okom. Aj takto z mesta, kde máme svetelný smog, sme ju v sobotný večer mohli pozorovať aj bez ďalekohľadu.“

Značne pozitívny ohlas medzi verejnosťou isto vzbudí záujem o hvezdárne aj do budúcna.
„Pozorovania rôzneho druhu organizujeme pravidelne. Zo strany návštevníkov, z Humenného, ale aj mimo mesta, sme evidovali pochvalné slová o naše ďalšie aktivity. Tešíme sa.“

Okrem kométy čakalo na prítomných aj prekvapenie – Saturn.
„Najkrajšia planéta slnečnej sústavy je momentálne nad obzorom, je pozorovateľná, tak ju tiež ukazujeme,“ dodal Peter Mikloš.

Pozorovanie kométy Tsuchinshan a planéty Saturn
« » Pozorovanie kométy Tsuchinshan a planéty Saturn