Tvorivé učenie – jednoduché slovné spojenie, za ktorým sa však skrýva veľa. Súčasný výchovno-vzdelávací proces už nie je iba o memorovaní, jeho základným kameňom sa v ostatnom období stáva kreativita. Tak na strane pedagóga ako aj žiaka.
Žiaci I. stupňa zo základnej školy Dargovských hrdinov, taktiež „štipendisti“ zapojení do projektu kníhkupectva Na korze sa v stredu 18. januára od 14:00 hodiny zišli vo Vihorlatskej knižnici. Dôvod bol na prvý pohľad netradičný – vyučovacia hodina. Nezačala sa však zvonením, ani známky sa žiakom nedávali. Zato zábavnou formou sa zisťovali vedomosti z matematiky, čítania i spevu. A nechýbala samozrejme kniha.
Dávid Králik, učiteľ I. stupňa základnej školy, tiež však aj spisovateľ, hudobník či bývalý aktívny šermiar prezentoval vyučovaciu hodinu, ktorej najdôležitejšou časťou bol vlastný názor. Práve ním spoznávali mladí školáci knižku V jablku, kde sa čitateľ dozvedá, ako by to dopadlo, keby mali všetci na výber…
Len a len čitateľ rozhoduje, ako to s hlavnými hrdinami dopadne. Patríš skôr k opatrným, ktorý si každý krok dopredu premyslí, alebo sa radšej vrháš rovnými nohami do dobrodružstiev? Kniha ponúka kopec možností pre jedných i druhých.
Zážitky žiaci – čitatelia vstrebávali cez matematické násobenie, splnenie úloh v komiksovom náčrte, spievaním pesničky, prerozprávaním príbehu, čítaním a napokon hľadaním logického riešenia. Každý svojím vlastným názorom určoval, ako dopadnú hlavné hrdinky Viky a Veve. A možností sa naskytovalo kopec, lebo prvá kapitola je v knižke síce jedna, ale druhé sú dve, tretie štyri, štvrtých je osem, piatych šestnásť, šiestych tridsaťdva…
Všetci sa zabávali, aj vedomosťami, navzájom sa tolerovali a správali sa slušne. Ani keď sa vyučovacia hodina skončila, nezvonilo.
Po školákoch prišli na rad učitelia. O 16. hodine sa Dávid Králik stretol na tvorivom vyučovaní s pedagógmi základných a stredných škôl. Pre 13 prítomných učiteliek mal pripravenú netradičnú hodinu slovenského jazyka, ktorej základné pracovné metódy sú využiteľné aj na iných predmetoch. Spôsob opakovania učiva či príprava na test môžu prebiehať i hravou formou, spojenie hry a pohybu prinieslo nielen zopakovanie učiva, ale tiež rozvoj ďalších zručností. Podľa Dávida Králika by totiž každá vyučovacia hodina mala mať väčší presah ako len memorovanie konkrétnej látky: má rozvíjať hodnoty formujúce jednotlivca a s ním celú spoločnosť.
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad