Dožinky sú slávnosťou ukončenia žatvy. Môžu zahŕňať odnášanie posledného snopu z poľa, odovzdávanie dožinkového venca a prianie (vinšovanie) hospodárovi. Potom nasledovala hostina s hudbou a tancom. Toľko stručne o slovenských zvykoch a tradíciách.
Tie sa v sobotu (23.9.) preniesli do areálu Základnej školy
Kudlovská. Končila sa žatva, panej domu sa odovzdával dožinkový
veniec, poďakovanie za úrodu sa spájalo s bohatým oldomášom, spevom,
tancom a prípravou tradičných jedál najmä z obilnín.
Riaditeľka školy Paulína Škerlíková oblečená
v tradičnom ľudovom kroji prijala dožinkový
veniec z rúk folkloristov zo súboru Kudzeľ, Šiňava,
Bosoročky, ale aj našich žiakov. Privítala ich a vďaku vyjadrila
pozvaním k stolu, kde ich pohostila čerstvým chlebíkom a všakovakými
dobrotami, tak ako kedysi. Medzi hosťami bol aj primátor mesta Miloš
Meričko.
Preniesť sa do dožinkového času z minulosti nám pomohli nielen milé tety a ujovia zo súboru Kudzeľ, speváci a tanečníci zo súborov Šiňava a Bosoročky, ale aj žiaci ZŠ Kudlovská, ktorí celým programom sprevádzali a zahrali tiež veselú scénku o pytačkách.
Súčasťou dožinkovej soboty bolo aj zdolávanie disciplín, takých, ktoré boli kedysi prácou – napríklad vykopávanie zemiakov, cepovanie, tlačenie kapusty, mletie zrna, tiež však aj zábavné strieľanie z praku a mnohé iné, pri ktorých sa zabavili nielen deti, ale aj rodičia a priatelia školy.
Účastníci Kudlovských dožiniek mohli ochutnať tradičné jedlá tej doby – napríklad pirohy, lokše, chlieb s masťou a cibuľou, oškvarkové pagáče, makové, orechové, kakaové záviny…, ktoré pripravili šikovné mamičky, ale aj naše šikovné kuchárky.
Školským dvorom sa niesla vôňa chutného guľášu, keďže medzi sebou súťažili štyri tímy zložené z rodičov školy. Ani učiteľský zbor sa nedal zahanbiť, jeho farby zastupovali ochotní manželia. Odborná porota mala náročnú úlohu, no víťaza nakoniec vybrala. Vyhral tím „šéfkuchára“ Zgabura. Všetky guľáše však boli chutné, čoho dôkazom boli prázdne kotlíky niekoľko minút po vyhodnotení.
ZŠ Kudlovská chcela touto akciou svojim žiakom pripomenúť tradičné spôsoby poľnohospodárstva, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva, aby sa nezabudlo, ako kedysi naši predkovia oslavovali bohatú úrodu. A napokon aj samotné deti si mohli vyskúšať, aké náročné bolo spracovanie obilia.
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí prispeli svojou ochotou, že sa Kudlovské dožinky vydarili.
Adriana Janošová,
ZŠ Kudlovská
Foto: ZŠ Kudlovská, MsÚ Humenné
Tlačový referát
Mestský úrad