Humenské organové dni Štefana Thomána oslávili úvodným koncertom 20 rokov svojej existencie. Po Medzinárodnom organovom festivale Ivana Sokola, ktorý organizuje Štátna filharmónia Košice a Bardejovských Organových dňoch Jozefa Grešáka je tretím najstarším festivalom svojho druhu vo východoslovenskom regióne. Zaradil sa k významným kultúrnym udalostiam nielen nášho mesta. Počas predchádzajúcich 19 ročníkov neúčinkovali len organisti, zazneli aj kombinácie s inštrumentalistami a spevákmi. Umelci prišli z rôznych kútov sveta – Maďarsko, Lotyšsko, Česko, Rakúsko, Francúzsko, Slovinsko, Poľsko, Anglicko, Taliansko, Nemecko, Nórsko, Švajčiarsko, ale tiež Japonsko, Juhoafrická republika, Kolumbia, Kanada a USA. Zakladatelia, ktorí stáli pri myšlienke založenia organového festivalu boli Peter Sopko, bývalý riaditeľ MsKS, Ivan Sokol, hlavný dramaturg a Štefan Drotár, pomocný a neskôr hlavný dramaturg. Súčasným je Július Klein.
„Naše poďakovanie patrí aj Rímskokatolíckej farnosti Všetkých svätých za spoluprácu a poskytnutie priestorov kostola a Petrovi Frankovi za dlhoročnú spoluprácu a asistenciu účinkujúcim,“ povedala Katarína Matuškovičková, poverená riadením MsKS.
Jubilejný ročník otvoril v stredu večer (12. júla) mladý slovenský organista Ján Fic. „Veľmi sa teším, že som sa mohol predstaviť humenskému publiku, keďže som rodákom. Výnimočnosťou koncertu bola hneď prvá skladba Musica Homonnesis od Ľubice Čekovskej, čo v preklade znamená Humenská hudba. Ľubica ju napísala presne pre tento sakrálny priestor ako jej spomienky na rodné mesto, kde vyrastala, na Mládežnícky hudobný zbor, prostredie saleziánov a ľudí, ktorí ju určitým spôsobom formovali. Rozvíjala sa v tomto kostole ako organistka – amatér. Som rád, že po jedenástich rokoch mohla skladba zaznieť na festivale v jej obnovenej premiére,“ vysvetlil Ján Fic, ktorý je absolventom Základnej umeleckej školy na Mierovej ulici. Študoval hru na klávesové nástroje pod vedením Roberta Blichu, Emílie Bališinovej a Petra Franka. Košické Konzervatórium prinieslo hru na organ a čembalo, v čom pokračuje naďalej na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Jeho koncertná činnosť sa datuje už od konzervatoriálnych štúdií. Popri sólistickej činnosti spolupracuje ako komorný partner so sopranistkami či trubkármi, interpretačne sa podieľal na rozhlasových a hudobno-publicistických reláciách, Slovenský rozhlas pripravil umelcov hodinový portrét. Na svojich koncertoch prezentuje repertoár od renesancie až po súčasnosť, na tých medzinárodných premiéroval rad kompozícií slovenských a českých skladateľov. Slovenská skladateľka Iris Szeghy mu venovala skladbu Suite de poche (Suita do vrecka).
Kto bol Štefan Thomán?
Humenský rodák, klavirista a skladateľ. Prvé hudobné vzdelanie získal od
Jánoša Pundaiho – organistu v miestnom kostole. Už ako 7-ročný chlapec
s ním štvorručne hral ouvertúru z Erklovej opery Ladislav Huňady.
V druhom ročníku štúdiu na Hudobnej akadémii v Budapešti si jeho hru na
klavíri vypočul Franz Liszt a pozval ho medzi svojich žiakov. Stal sa
hudobným pedagógom, neskôr ho vymenovali za mimoriadneho profesora. Popri
svojej pedagogickej činnosti sa v celej Európe stal známym klavírnym
interpretom… (viac v priložených fotografiách).
V poradí druhý koncert sa uskutoční 26. júla (streda) o 19:00 hod. – František Beer (organ) a Marián Lukáč (spev).
Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad