Deň tradičných remesiel opäť prilákal do areálu skanzenu Vihorlatského múzea deti a mládež. Podujatie sa konalo ako súčasť Týždňa múzeí v prírode a Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Zároveň bolo realizované v rámci projektu Tvorivé a vzdelávacie podujatia 4.
Postupne, vo štvrtok 14.9., od ôsmej rána do jednej hodiny popoludní takmer 500 detí materských škôl či žiakov základných škôl z Humenného a regiónu navštívilo humenský skanzen.
Areál ožil návštevníkmi a miestami tradičných remesiel. Kováčstvo aj s ukážkami podkúvania koní prezentoval Štefan Barančík, remenárstvu sa venuje Ján Ihnát z Hatalova, Matúš Krajník z Kamenice nad Cirochou ukazoval výrobky i prácu v umeleckom rezbárstve. Andrea Kanóczová z Humenného sa mohla pochváliť slepačími alebo pštrosími vajcami oblečenými do paličkovanej čipky. Manželia Horváthovci majú remeselnú činnosť rozdelenú – chlap vyrába drevené píšťaly, rôzne zvukové hudobné nástroje, spod ženských rúk vychádzajú drevené hračky a ozdoby. Manželia Talarovičovci zo Sniny ukazovali tkanie na krosnách, krosienkach a plstenie, Ladislava Puškárová z Humenného sa venuje drôtovaniu.
Súčasťou Dňa tradičných remesiel bola aj hudobná zložka, prvýkrát na v rámci podujatia vystúpila mužská skupina Humenskí seniori. Aktívnou hudobnou formou došlo aj tu k prepojenie generácií.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad