Jubilejný 60. ročník celoštátnej postupovej súťaže a výstavy neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum má za sebou vernisáž výstavy vybraných súťažných diel z Prešovského kraja.
Výstavnú kolekciu vo Vihorlatskom múzeu, ktoré je zároveň organizátorom krajského kola, tvorí 47 výtvarných diel od 41 autorov. Odporúčanou témou bol Autoportrét. V aktuálnom ročníku bolo 134 prác od 84 autorov z okresov nášho kraja, ktorí sa zároveň zúčastnili v jednotlivých predchádzajúcich kolách. Súťaž bola rozdelená na vekové i výtvarné skupiny: od 15 do 25 rokov a nad 25 rokov to boli kategórie: maľba; kresba a grafika; priestorová tvorba. V tretej vekovej kategórii – bez rozlíšenia veku: insitná tvorba; digitálna tvorba; experiment.
Odborná porota v zložení Edita Vološčuková (Prešov, predsedníčka poroty), Elena Čániová (Košice), Jaroslav Drotár (Humenné), Peter Králik (Michalovce) a Eduard Klena (Bratislava) navrhla udeliť dvanásť cien a šestnásť čestných uznaní bez určenia poradia s postupom do celoštátneho kola. Aj okres Humenné mal svoje zastúpenie. Čestné uznanie v kategórii maľba (15 – 25 rokov) získala Mária Birbičová (Škoda 110r; akryl). Rovnako si čestné uznanie odniesol aj Marián Verba (Prečo..?; kresba perom) v kategórii kresba a grafika (nad 25 rokov).
„Je to výtvarná slávnosť, autori sú hrdí na to, čo dosiahli. Význam to má a dôkazom je výstava v Humennom. Súťaž prebieha striktne anonymne. Nevedeli sme, z ktorých okresov práce pochádzajú. Snažíme sa vybrať to najlepšie, čo sa medzi nimi ponúka a posielame ich ďalej do Bratislavy. Nie sú rovnomerne zastúpené všetky okresy. Sú tu diela, ktoré boli najlepšie a autori, ktorí boli najkvalitnejší,“ ozrejmila Edita Vološčuková, predsedníčka poroty.
Samotnej vernisáži predchádzal ešte rozborový seminár súťažiacich a porotcov. Výstava vybraných diel v rámci krajského kola potrvá v priestoroch Vihorlatského múzea do 30. júla.
Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad