Spoznávať krajské i okresné mestá východného Slovenska a hľadať priestor na spoluprácu.
V tomto štýle navštívil Csaba Balogh, veľvyslanec Maďarska v SR aj mesto Humenné. Výpravu, ktorú tiež tvorili Ágota Hetey (generálny konzul), Fanni Betleni (tretia tajomníčka, vicekonzulka) a Andrea Gablyasz (tlmočníčka) privítali Ondrej Babjarčík, zástupca primátora mesta a Jana Vasilcová, prednostka Mestského úradu.
Pre maďarského veľvyslanca na Slovensku to bola druhá osobná skúsenosť s Humenným. Premiéru zažil pred desiatimi rokmi, keď ho pozvali na medzinárodnú súťaž stredoškolákov. Tentokrát bol účel zdvorilostnej návštevy pracovný v zmysle detailnejšieho spoznávania.
Csaba Balogh sa živo zaujímal o aktuálny stav mesta Humenné, regiónu, hľadal prieniky, ktorými by sa mohla realizovať maďarská časť spolupráce. Aj keď je najvýchodnejší cíp Slovenska od Bratislavy najďalej, sídlo generálneho konzula je v Košiciach, čo dáva reálnejšie možnosti.
Rozdebatovala sa téma Humenné – Mesto kultúry 2024, v ktorej by mohla nájsť uplatnenie práve aj maďarská menšina žijúca v meste.
Veľvyslanec Maďarska v SR vníma Humenné ako mesto s veľkým potenciálom – najmä v oblasti rozvoja turizmu. A k tomu môže pomôcť práve aj kultúrny boom v rokoch 2024 a 2025. S vyšším počtom návštevníkov je úzko spojený hospodársky rozvoj, lákanie ľudí, ponuka na realizáciu, ktorá nemusí byť iba krátkodobá.
„Zvýšená kvalita života a popularita mesta Humenné môže byť lákadlom pre návštevy práve z Maďarska. Región Horného Zemplína nie je pre maďarského turistu zatiaľ výrazne prezentovaný. Ja to chcem práve svojimi návštevami a nadviazaním spolupráce zmeniť. Aj tu nájdeme bohatú históriu, krásnu prírodu a atraktívnu súčasnosť,“ povedal Csaba Balogh.
Veľvyslanec Maďarska pokračoval v návšteve mesta Humenné prehliadkou kaštieľa a stretnutím s maďarským spolkom Csemadok. Ocenil a poďakoval sa, že spolupráca tohto spolku a samosprávy je na vysokej a korektnej úrovni.
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad