Súčasťou osláv 707. výročia prvej písomnej zmienky o našom meste bolo slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Humennom (13. september). V rámci neho sa udelilo ocenenie kolektívu a jednotlivcovi. Cenu mesta Humenné za si z rúk primátora mesta Miloša Merička za mužskú spevácku skupinu Hačure prevzali spevák a zakladajúci člen Ladislav Ferík a vedúci speváckej skupiny Ľudovít Džubák a dobrovoľníčka Magdaléna Májeková.
„Dnešné výročie je dôvodom, aby sme vyzdvihli práve tých, ktorí sa svojou odbornosťou, zanietenosťou a srdečnosťou o rozvoj mesta a o šírenie jeho dobrého mena doma i v zahraničí zaslúžili. Je mi cťou, že im za ich prínos pre mesto môžem poďakovať, odovzdať im ocenenie za ich prácu, výborné výsledky a dôstojnú reprezentáciu mesta. Nech ste inšpiráciou a vzorom súčasnej doby v úsilí vo vytváraní hodnôt pre rozvoj mesta. Spoločným prianím nás všetkých určite je, aby sme zabezpečili mestu pokojnú, prosperujúcu a mierovú budúcnosť. Do ďalších dní vám všetkým prajem hlavne pevné zdravie, veľa osobných i pracovných úspechov, pokoj a rodinné šťastie,“ povedal primátor mesta Miloš Meričko.
Cena mesta Humenné
Mužská spevácka skupina Hačure vznikla v roku 1999. Záštitu nad ňou prevzalo vtedajšie Vihorlatské osvetové stredisko v Humennom, v priestoroch ktorého nacvičovala a zároveň účinkovala v rámci vystúpení. Organizačným vedúcim sa stal Ľudovít Džubák a umeleckým vedúcim, hlasovým pedagógom a akordeonistom odborný pracovník osvetového strediska Miroslav Kerekanič. Mužská spevácka skupina Hačure úzko spolupracuje s Folklórnym súborom Chemlon, s ktorým zrealizovali stovky vystúpení na domácich podujatiach, ale aj na 62 festivaloch a kultúrnych akciách za hranicami našej vlasti. Spevácka skupina reprezentovala Prešovský samosprávny kraj a naše mesto na Slovensku i v zahraničí (Poľsko, Francúzsko, Švajčiarsko, Chorvátsko, Srbsko, Česká republika, Ukrajina). V roku 2005 sa stali laureátmi celoštátnej súťaže hudobného folklóru v kategórii spevácke skupiny a jej sólista Ľudovít Džubák sa dvakrát prebojoval do celoštátneho kola hudobného folklóru v kategórii sólo spev. Ľudovít Džubák, Miroslav Čabák a Miroslav Macko boli aj laureátmi speváckych festivalov Spevy môjho rodu a Zempľin špiva. Spevácka skupina a jej sólisti nahrali 7 CD nosičov so zemplínskymi a rusínskymi piesňami z Horného Zemplína, viacero rozhlasových relácií pre Rádio Regina a Rádio Patria Košice, pre národnostné vysielanie Srbského rozhlasu Novy Sad, ale aj televíznych relácií pre Humenskú televíziu, Televíziu Markíza a Slovenskú televíziu. Mužská spevácka skupina Hačure úzko spolupracuje s Maticou slovenskou, Rusínskou obrodou na Slovensku a krajanským folklórnym súborom Naděje Paríž vo Francúzsku. Svojimi vystúpeniami zviditeľnili mesto Humenné doma i za hranicami Slovenskej republiky.
Cena dobrovoľník mesta Humenné
Magdaléna Májeková je dôchodkyňa a Humenčanka. Čo ju však radí medzi osobnosti hodné povšimnutia, je jej ochota pomáhať iným. Humenská rodáčka dlhé roky žije a býva s manželom Štefanom na Hrnčiarskej ulici. Vyštudovala zdravotnícku školu v Michalovciach. V roku 1966 začala pracovať v humenskej nemocnici, kde postupne získavala skúsenosti na rôznych oddeleniach, okrem iného aj na chirurgickom oddelení s primárom Andrejom Leňom. Celých tridsať rokov odpracovala na Okresnej hygienickej stanici (dnes Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Humennom) v pozícii asistentky hygienickej služby. Práca s deťmi jej bola blízka už na jej pracoviskách. Pre deti zamestnancov organizovala mikulášske večierky, kde si sama obliekala mikulášsky kostým a počas leta sa im venovala v pionierskych táboroch. Ako 52-ročná odišla do dôchodku. Ubehol iba krátky čas a v živote ju postihol vážny zdravotný problém, prekonala onkologické ochorenie. V týchto pre ňu ťažkých časoch sľúbila Bohu, že ak vyzdravie, bude pomáhať iným. Pani Magdaléna vyzdravela a začala naplňovať svoj sľub. Už 25 rokov opatruje deti, zväčša mladšie ako jeden rok alebo sa stará o seniorov. Na cestu pomoci sa vydala s malým Filipom, synom svojej sestry Vierky. Postupne v humenských rodinách opatrovala 24 detí. Aktuálne sa stará o staršiu pani. Doteraz pomohla už devätnástim seniorom, ktorí okrem vysokého veku mali aj ťažké diagnózy. Magdaléna Májeková sa s láskou dobrovoľne venuje tým, ktorí jej pomoc najviac potrebujú.
Program mestského zastupiteľstva obohatili kultúrnym vystúpením speváčka Zuzana Smatanová, žiaci ZUŠ P. Breinera a SZUŠ Via arto.
Srdečne blahoželáme!
Veronika Lattová
Tlačový referát
Mestský úrad