„Cyklochodník – peši, či na kolesách popri železnici Humenné – Brekov – Strážske“.
Spišská Belá – Kežmarok, Stará Ľubovňa – Hniezdne – Vyšné Ružbachy alebo Šambron – Lipany… to sú príklady cyklotrás medzi mestami v Prešovskom kraji. Podobný nápad sa dotýka aj humenskej samosprávy. Prvé spoločné stretnutie bolo začiatkom zreálnenia myšlienky cyklistického prepojenia Humenné – Brekov – Strážske.
Ochotu participácie prezentovali na pôde mestského úradu aj hlavní predstavitelia dotknutých samospráv – Miloš Meričko, primátor mesta Humenné, Patrik Magdoško, primátor mesta Strážske a Radoslav Nemec, starosta obce Brekov.
Prečo cyklochodník?
a/ dochádzanie do práce, do školy
b/ voľnočasové aktivity aj širokej verejnosti (trasa je
nenáročná: prevýšenie Humenné – Strážske iba 23 m n.m., možnosť
využiť služby v Humennom, Brekove a Strážskom)
c/ edukačný prínos (školské výlety)
Cieľový spôsob dopravy tvoria bicykle, kolobežky,
kolieskové korčule, elektrické približovadlá pre osoby s obmedzenou
schopnosťou pohybu, kočiare alebo pešia chôdza (tzv. nordic walking).
Trasa cyklochodníka Humenné – Brekov – Strážske má spĺňať trendy pre umiestnenie, kde je umožnený kontakt ľudí s prírodou, tiež aj s obcami, cez ktoré prechádza. Má byť priama (popri železničnej trati), bezpečná, komfortná a atraktívna.
Aktuálny stav prác v rámci elektrifikácie železničnej trate Humenné – Bánovce nad Ondavou chcú aktéri myšlienky využiť. Väčšina pozemkov patrí Slovenskej republike (Železnice SR), tiež sú parcely vo vlastníctve mesta Humenné a mesta Strážske. Nezabúda sa ani na legislatívu (Zákon č. 513 / 2009 Z.z. – Zákon o dráhach a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
Cyklochodník Humenné – Brekov – Strážske by mal celkovú dĺžku 8,2 km, výstavbou, príp. úpravou má prejsť 7,1 km. Odhadované náklady na trasu porovnaním cien z predošlých verejných obstarávaní a z prípravy výstavby Eurovelo predstavuje 1,3 až 1,4 mil. eur.
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad