Knižnica o 100 rokov – taký mala názov celodenná tvorivá dielňa pre žiakov základných škôl. Jednu zo sprievodných akcií Dní mesta Humenné 2022 zorganizovala Vihorlatská knižnica.
Viac než 90 žiakov, štvrtáci a siedmaci z piatich tried dvoch základných škôl (ZŠ Pugačevova, ZŠ Dargovských hrdinov) strávilo postupne v štyroch skupinách skvelé dopoludnie v humenskej knižnici. Zuzana Švecová pre mladých návštevníkov a ich učiteľský sprievod pripravila nabitý poznávací i kreatívny program. Bol rozdelený na dve časti.
„Vždy, keď prišla konkrétna trieda, sprevádzala som ju knižnicou. Návštevníci sa nedostali iba na bežne dostupné miesta pre mladých čitateľov. Boli aj v oddelení beletrie, tiež na poschodí, kam deti v tomto veku ešte nechodia. Je vyhradené pre tínedžerov od pätnástich rokov a dospelých. Teraz to bola výnimka s návštevou spoločensko-vedného oddelenia, ale aj so spoznaním miesta, kde sa normálne nedostane žiaden čitateľ,“ začala debatu Zuzana Švecová.
Priblížila, že účastníci podujatia prešli zákutiami knižnice – boli sa pozrieť, ako to vyzerá v knižničnom sklade. Sú tam uložené už vyradené knihy, aj keď sú stále evidované vo fonde. A sklad má úplne inú atmosféru, svoju vôňu aj tajomno.
„Pozreli sme si tiež terasu, študovne, ktoré najčastejšie využívajú vysokoškoláci, kancelárske priestory, pozdravili sme pani riaditeľku a objavili aj najstaršiu knihu, ktorá sa v knižnici nachádza – z roku 1888 Ottův slovník naučný (I. diel).“ Takto vyzerala prvá časť „exkurzie“ po Vihorlatskej knižnici.
V druhej časti dostala každá trieda veľkoformátový pôdorys knižnice. Prehliadku už mali žiaci za sebou, a tak mohli premýšľať, čo im v knižnici „chýba“, resp., čo by podľa nich mala „Knižnica o 100 rokov“ mať. Na nákres vlepovali svoje nápady vyrobené z papiera, látky, gorálok, krepových doplnkov.
„Najväčší prienik nápadov tvorila zeleň. Deti chcú mať knižnicu v príjemnom prostredí stromov, parkov. Topkou však bol bazén – ten chcela každá trieda. Tiež však aj kaviareň, oddychovú miestnosť, slavobrány, na druhej strane zlikvidovali niekoľko kancelárií a spravili tam napríklad hernú miestnosť. Osadili tiež kamerový systém, ktorý by knihy chránil,“ dodala Zuzana Švecová.
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad