Koronavírus vyprázdnil ulice i nákupné centrá, ľudia v slnečných jarných dňoch mieria do prírody. Niektorí sa vydajú na dlhšie prechádzky, prejdú aj niekoľko desiatok kilometrov, pešo alebo na bicykli, častokrát v spoločnosti svojich psov. V najbližších dňoch treba byť obozretnejší, nezbierať cudzie predmety.
Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR na svojej stránke oznámila, že počnúc pondelkom 20. apríla sa začne orálna vakcinácia líšok proti besnote. Potrvá do 30. apríla. Bude vykonaná z letiska Poprad-Tatry na územie celého Prešovského a Košického kraja z výšky 50 metrov nad terénom. Vynechajú sa vodné plochy, cestné komunikácie, mestá a osady, pásma ochrany prírody. Vakcinácia bude pokladaná letecky s hustotou 25 vakcinačných dávok na 1 km štvorcový.
„Na orálnu vakcináciu líšok proti besnote bude použitá vakcinačná návnada LYSVULPEN por. a. u. v., ktorá obsahuje modifikovaný oslabený vakcinačný kmeň besnoty SAD Bern v celkovom počte 363 480 vakcinačných návnad. Zmes je naplnená do plastikových toboliek (blistrov), ktoré sú obalené návnadovou hmotou. Návnada je čiernohnedej farby, guľatého alebo hranatého tvaru, pevnej konzistencie. Vakcinačné návnady sú v čase aplikácie v zmrazenom stave. Pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná. Ak sa obsah blistra zapracovaného v návnade dostane na ruky, je potrebné ruky ihneď umyť vodou a mydlom. Ak sa obsah blistra dostane na sliznicu úst, nosa alebo očí človeka, je potrebné okamžite vyhľadať lekárske ošetrenie. V prípade nálezu vakcinačnej návnady je potrebné sa vyvarovať manipulácii s ňou a urýchlene opustiť miesto nálezu z dôvodu minimalizácie pachovej stopy, ktorá by mohla líšku odradiť od príjmu vakcinačnej návnady. V uvedenom termíne nie je vhodné vodiť do lesa psy," upozorňujú odborníci na stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad