Uctiť si účastníkov národnooslobodzovacieho boja je tiež spôsob, ako autenticky priblížiť našu históriu mladej generácii.
Na základe čítacieho rozkazu ministra obrany Slovenskej republiky boli na pôde mestského úradu odovzdané pamätné medaily k 75. výročiu Slovenského národného povstania a skončenia II. svetovej vojny. Pandémia túto slávnostnú chvíľu o dva roky posunula, čo však nezabránilo, aby prišla aj 93-ročná Mária Polláková, priama účastníčka národného boja za oslobodenie.
„Slobodu si treba vážiť, lebo zažiť vojnu je strašná vec,“ odkázala. Zaspomínala tiež, ako oslobodzujúca Červená armáda postupovala z Kalinova dvoma smermi – do Medzilaboriec alebo Ňagova. Pamätá si na 24. november 1944, kedy bola oslobodená obec Ňagov. So spolužiačkou pomáhali vo vojenskom útvare ako pisárky. Odkazy v ruštine nosili veliteľom v Habure, Borove i Čertižnom, tiež evidovali správy, ktoré prišli naspäť.
Na slávnostnom akte sa zúčastnili Richard Zimányi, generálny štátny radca, Oddelenie starostlivosti o vojnových veteránov a vojenských dôchodcov, Ľubica Fusková, riaditeľka Odboru politiky ľudských zdrojov i Miloš Meričko, primátor mesta Humenné. Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) Humenné zastupovali Benjamín Blaha a Gabriela Rosičová.
Odovzdaných bolo 15 pamätných medailí týmto osobám: Mária Polláková, Mária Cibuľášová (nar. 1921, prevzal syn Ján Cibuľáš), Mária Cibuľášová (nar. 1926, prevzal B. Blaha), Margita Demeterová (prevzal Michal Aľušík, SZPB Snina), Gejza Grundza (nar. 1932, prevzal M. Aľušík), Gejza Grundza (prevzal M. Aľušík), Alžbeta Grundzová (prevzal M. Aľušík), Anna Kičiková (prevzala dcéra Emília Čopáková), Anna Petrecká (prevzala dcéra Mária Čornaničová), Štefan Sávka (prevzala dcéra Marta Morochovičová), Ján Seňka (prevzal zať Miroslav Latta), Anna Siváková (prevzal B. Blaha), Zdenka Tokárová (prevzal M. Aľušík) a Mária Typčuková (prevzal B. Blaha).
Ocenení boli aj traja funkcionári SZPB: Vladimír Cibuláš, Jozef Kociov a Richard Sklár.
Pamätná medaila má kruhový tvar, je dvojstranná, nemá stupne. Lícna strana – v dominantnej časti kruhovej kompozície je vyobrazený reliéf Nízkych Tatier, ktorý je zo spodnej časti prekrytý obdĺžnikovým poľom, v ktorom je osadený kvet maku vyrastajúci z okraja; jeden rozkvitnutý ako dominantný, druhý s uzavretým kvetenstvom a s lístkom. Kvet maku predstavuje symbol vojnových veteránov. Po zvislých stranách obdĺžnika je na ľavej strane letopočet 1944 spájajúci sa so Slovenským národným povstaním a na pravej strane letopočet 1945 spojený so skončením druhej svetovej vojny. Po obvode je v kruhopise v dvoch samostatných riadkoch text. Prvú časť textu tvorí nápis 75. VÝROČIE SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA a druhú časť textu tvorí nápis A SKONČENIA DRUHEJ SVETOVEJ VOJNY, ktorý je umiestnený pod textom prvej časti.
Pocta a úcta patri vám, ktorí ste trpeli počas
vojny.
Ste hrdinami našej doby!
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad