Maľovanie v krajine je veľká výzva. Možno okúsite trochu nepohodlia, ale zážitok určite stojí za to. Môžete tvoriť a zároveň si užívať krásu okolia v príjemnom počasí. Nič viac vám aktuálne ku šťastiu nechýba.
NERV Platforma pripravila pre záujemcov a milovníkov (nielen) amatérskeho maľovania zaujímavý víkend. Medzimesto – plenér. Takto znel názov intenzívneho workshopu maľby v teréne s Vladimírom Ganajom.
Sobota (18.5.) patrila tvorivej činnosti pri Laborci, resp. na jeho vypustenom dne (povyše Sninského železničného mosta), v nedeľu našli mladí maliari útočisko v areáli o.z. NERV Platforma (Laborecká 3), večer patril vernisáži novovytvorených diel (kurátorka Jana Bercelová) a koncertu Raptor Koch a Henry.
„Najjednoduchšie je pre mňa učiť figurálnu kresbu, kde sú dané od renesancie kanonické pravidlá. Následne sa dá dielo aj lepšie zhodnotiť, niečo môže byť bližšie alebo vzdialenejšie podľa anatomickej stránky. Maľba je na výučbu náročnejšia, ideálne si vyžaduje dlhodobejší prístup, ktorý zahŕňa aj spoznanie človeka, jeho spôsob tvorby. Za dva dni sa snažím zdôrazniť, že všetko je iba môj subjektívny názor, lebo vo väčšej sérii tvorbu účastníkov plenéra nepoznám. Môj prístup je založený na barokovej maľbe, dosť pracujem so svetlom, vychádzam z tmavšieho pozadia, postupne pridávam vrstvami svetelnosť. Vysvetľujem kompozíciu nielen svetelnú ale aj farebnú, geometrickosť tvarov. Niekde je dobré nechať voľný priestor, až vyšúchaný, ako to realizoval Rembrandt, keď mal na portrétoch až deväťdesiat percent plátna natretého hnedou farbou. Celá expresivita je koncentrovaná na jedno miesto, čo má svoj význam. Na maľovaní krajiny v plenéri využívame technológiu akrylových farieb, ktorá rýchlo schne a dá sa vrstviť,“ konštatoval Vladimír Ganaj.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, realizácia sa uskutočnila s finančnou podporou Mesta Humenné.
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad