Humenné = Mesto kultúry 2024. Projekt Momentálne hranice prezentoval svoju základnú myšlienku – Umením spájať rozdelené. Spojila sa história so súčasnosťou.
Vďaka dobovému sprievodu, pestrej žánrovej ponuke i novým kultúrnym bodom na mape mesta sa tak prepojilo severná a južná časť Námestia slobody, ktoré od seba fyzicky oddeľuje cestná a železničná infraštruktúra. Prepojili sa miestne umelecké a občianske komunity s novou komunitou dobrovoľníkov a generácie pamätníkov slávnej histórie mesta s talentovanými žiakmi a žiačkami miestnych ZUŠiek.
Tradičné umenie nadviazalo nový dialóg s umením súčasným a lokálnu kultúrnu ponuku obohatí ponuka umelcov a umelkýň nielen z ďalších slovenských miest, ale aj spoza hraníc od našich susedov – Česka, Maďarska, Ukrajiny a Poľska – ktorých Humenné ako (znovu)otvorené mesto privítalo na svojom Oživenom korze spolu s návštevníkmi a obyvateľmi mesta.
Dobový sprievod mestom v štýle prvej republiky odštartoval (sobota 1. júna, 11:00) na malej železničnej stanici. Tancovanie na ceste. Ufff! Tak to už v Humennom dlho nebolo! Starí Humenčania však práve takéto stretnutia zažívali. Viac než tri desiatky zväčša mladých dobrovoľníkov oblečených vo vojenských uniformách alebo kostýmoch s doby začiatku 20. storočia nadchli davy divákov. Tancovalo sa aj pred známou budovou bývalého Vihorlatu (tiež známa názvami Sodomka alebo Československý dom), ďalšou zastávkou bol Obchod na korze (pred poštou), potom pri buste M.R.Štefánika a pomyselným cieľom sa stal renesančný kaštieľ.
Pri humenskej pýche pokračovalo spájanie sa s históriou veľkolepou tančiarňou.
Humenné je umenie!
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad