Veselá komédia alebo aj klauniáda spojila hercov, ochotníkov, školákov, zuškárov i dospelých. Bľichi na deskoch, na motívy východniarskej rozprávočky Jožka Jenča, boli určené nielen pre detského diváka. Na svoje si prišla tiež staršia veková kategória. Divadelná sála mestského kultúrneho strediska hlásila „vypredané“. Podvečer v poslednú novembrovú sobotu (30.11.) bol plný smiechu a radosti.
Hlavnými hrdinkami boli tri blchy putujúce za večnou divadelnou slávou. Zvieraciu rolu stvárnilo trio Humenčaniek, ktoré sú zároveň členky Humenského ochotníckeho divadla (HOD): Zuzana Švecová, Katarína Matuškovičová a Ingrid Závodská. V predstavení účinkovali deti zo Základnej školy Pugačevova (DFS Púpavienka) a na plátne prostredníctvom vopred nahraných krátkych záznamov sa v hre objavili aj herečky z KĽUD-u (Kladzanské ľudové divadlo). Scenár a réžia: Jozef Jenčo, produkcia: Mestské kultúrne stredisko Humenné, scéna: žiaci zo Základnej umeleckej školy P. Breinera.
„S režisérom sme začali nacvičovať v apríli. Keď sme prvýkrát videli texty, zľakli sme sa. Bol to pre nás trochu cudzí jazyk, museli sme používať slová, ktoré bežne nehovoríme, rozprávať spôsobom, akým nekomunikujeme. Bolo to náročné, každú voľnú chvíľku sme venovali skúškam, aj počas leta. S deťmi sme sa začali stretávať v priebehu posledných týždňov pred predstavením,“ zhodnotila Zuzana Švecová, zakladateľka HOD-u. Na každú rolu je zároveň aj alternácia – Janka Babjarčíková, Alexandra Harvanová a Mária Džatková.
„Príbeh je podľa skutočnej udalosti. Stalo sa to herečkám prvého ročníka, ktoré si vzali mačku na internát. Blchy sa dostali na dievčatá, tie nemohli hrať, všetko ich svrbelo. Parazity potom skákali aj do hľadiska. Konečne vznikla interakcia medzi divákom a javiskom (smiech). Pôvodný titul Bľichi ochotničky nepočítal s takýmto spojením viacerých subjektov. Je to nanovo dramatizované. Keďže ide o klauniádu, žiada si vynikajúce herecké výkony. Humenskí divadelníci nehrajú až tak veľa, ale je to pre nich vynikajúca škola, aby sa ešte zlepšili. Iná záležitosť je, ak sa divák počas predstavenia smeje a herec to vníma. Prvé predstavenie je ešte len začiatok,“ vysvetlil režisér Jozef Jenčo. Reálny svet sa odohrával v kožuchu mačky a v tele človeka, preto bolo potrebné vytvoriť aj druhý plán predstavenia – prepojenie oboch situácií. Vtedy „na scénu“, resp. na plátno prišli divadelníčky z KĽUD-u. Vytvoriť dramatizáciu trvalo tri mesiace.
Milovníci divadla a východniarskeho nárečia sa môžu tešiť aj na ďalšie predstavenia, vyčlenené termíny sú tiež pre žiakov základných škôl.
Podujatie je súčasťou projektu Mesta kultúry 2024.
Veronika Latta Mattová
Tlačový referát
Mestský úrad