Príbeh Grosman je projektom Mesta kultúry 2024, ktorý je poctou rodákovi z Humenného s tragickým životným osudom, no nezlomným životným optimizmom.
Zámerom aktivity je prinavrátenie príbehu spisovateľa a scenáristu
Ladislava Grosmana a Obchodu na korze späť do Humenného. Oscarom ocenený
film sa síce nakrúcal v Sabinove, ale jeho zdrojom je mesto Humenné. Toto
dedičstvo potrebujeme prinavrátiť späť do mesta v podobe spracovania a
priblíženia životopisu rodáka Ladislava Grosmana a jeho jedinečného filmu,
ktorý celosvetovo preslávil Humenné, ale aj celé Slovensko.
Projekt sa prezentoval ako súčasť dramaturgickej línie Pretavené príbehy,
ktorej cieľom je venovať pozornosť ľuďom spätým s mestom Humenné, ich
životným a profesijným príbehom.
Piatok 6. septembra od 18. hodiny začal odvíjať svoj dej Príbeh
Grosman. Na humenskom námestí, v centre mesta, kde predtým stál obchodík
s textilnou galantériou a potrebami pre obuvníkov (dnes budova pošty),
podľa ktorého vznikol rovnomenný ocenený film.
Široká verejnosť (mladá, stredná i staršia generácia) dostala
hudobno-vizuálnou formou prerozprávaný príbeh Grosmanovho života, doplnený
osobným rozprávaním Anny Shved (neter L. Grosmana) s autormi knihy
„Zvečnené v slzách a pote tváre“ Annou a Mariánom
Šimkuličovými.
Príbeh Grosman ako hostia podujatia zažili Juraj Levický (predseda Židovskej komunity Humenné), Ján Hlavinka (vedecký pracovník, historik Slovenskej akadémie vied so zameraním na dejiny holokaustu na Slovensku) a prednostka Mestského úradu v Humennom Jana Vasilcová.
„Humenné má zaujímavú 707-ročnú históriu, o čom svedčia nielen kultúrne a historické pamiatky. Čas plynie a mesto sa dynamicky rozvíja, mení svoju tvár. Tieto zmeny pramenia z tvorivej práce predchádzajúcich generácií i súčasníkov. Minulosť v sebe skrýva mnoho krásnych, ale i strastiplných chvíľ. Súčasťou histórie Humenného bola aj početná židovská komunita. Mnohí, ktorí prežili zverstvá nacizmu, odsťahovali sa ďaleko od svojho domova, no na svoje rodné mesto nezabúdali a šírili jeho dobré meno ďaleko za hranicami vlasti. Dôkazom toho je aj náš rodák Ladislav Grosman, ktorý si všetkými útrapami holokaustu a druhej svetovej vojny prešiel. Aj keď väčšiu časť svojho života prežil v Prahe a potom v Izraeli, do Humenného sa vždy rád vracal. Pekne o ňom povedala jeho manželka pani Edita Grosmanová, „Môj manžel vždy bol a navždy zostal Humenčanom, k svojmu rodnému mestu sa hlásil a zomrel s láskou k nemu,“ povedala okrem iného v príhovore prednostka MsÚ.
Besedu, ktorá objasnila historické súvislosti, spätosť mesta so židovskou komunitou prezentovali Ján Hlavinka a Juraj Levický. Prerozprávali históriu Židov na Slovensku s dôrazom na región a mesto Humenné, a to nielen v kontexte II. svetovej vojny. Ďalšou fázou boli spomienky na svojho strýka od netere Anny Shved, ktorá pricestovala z Izraela a debata s manželmi Šimkuličovými, autormi knihy „Zvečnené v slzách a pote tváre“.
Hudobný zámer podujatia patril vystúpeniam skupiny Kaschauer Klezmer Band.
Príbeh Grosman bol začiatkom štvordnia, ktoré je venované židovskej komunite, kedysi pevnej súčasti Humenného, tvoriacej kultúrne i materiálne hodnoty. Tematicky pokračujeme počas víkendu (7. a 8.9.), kde budú v rámci multižánrového festivalu Literatúra v exile pripravené besedy, prednášky, výstava aj koncerty. Tematicky to celé uzavrie pondelok (9.9.) podujatím Nezabudnutí susedia, ktoré sa začne o 10. hodine predpoludním na nádvorí kaštieľa.
Humenné je umenie!
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad