Prípravy na najkrajšie sviatky v roku sú v plnom prúde. Okrem zháňania darčekov si skrášľujeme svoje príbytky, zdobíme stromček, pečieme vianočné pečivo… A medovníky nesmú chýbať na sviatočnom stole. Na ich prípravu má väčšinou každá domácnosť vlastný recept zdedený po mamke či babke. Po ich upečení prichádza najkrajšia časť i tradícia zároveň – zdobenie.
Mestské kultúrne stredisko pripravilo druhý ročník aktivity Maľovanie perníkov. Priestory výstavnej siene sa zmenili na malú dielňu. Sobotňajšie popoludnie (14.12.) možno nazvať aj tvorivé.
„Materiál bol zabezpečený, perníky vopred upečené, poleva vymiešaná. V úvode sme si ukázali, ako na to, ale fantázii sa predsa medze nekladú. Každý si ich mohol ozdobiť vlastným štýlom, motívom. Vzorov je neúrekom,“ ozrejmila Tatiana Hájniková z Mestského kultúrneho strediska.
Základom pre vynikajúci výsledok a úspešné zvládnutie „úlohy“ je správne pripravená poleva. Nemenej dôležité a zároveň praktické sú zdobiace vrecká, ktoré umožňujú presné a jemné kreslenie vzorov. Na okraj, resp. obrysy alebo kontúry je možné použiť tuhšiu polevu. Jednotlivé výplne dekorácií je lepšie „maľovať“ s redšou konzistenciou.
„Každý ma inú receptúru na polevu. Ja vravím, že netreba nič vážiť. Dvakrát preosiať cukor, do toho bielok, zamiešať a odoka vidím, či je hustá alebo riedka. Dáme do vrecka, odstrihneme koniec a pomaly začíname kresliť. Keď sa nám zdá, že je hustá, kvapneme citrón, ktorý aj dodá chuť. Alebo vyrobím ešte jednu dávku, pridám viac bielka a cukor sa zriedi,“ vysvetlila Tatiana Hájniková. Prítomní však neostali len pri bielej farbe, zdobilo sa ešte červenou a zelenou.
Účastníkom išla práca jedna radosť. Okrem začiatočníkov, prišli aj pokročilí. Záver podujatia stál za to. Na stole sa totiž objavili hotové umelecké diela.
Veronika Latta Mattová
Tlačový referát
Mestský úrad