Milovníci tanečného umenia zažili opäť krásny (pod)večer. Tanečný odbor Súkromnej základnej umeleckej školy (SZUŠ) Múza, tínedžeri, ale aj mladí školáci, ktorým v žilách prúdi láska k tancu, prezentovali tanečné pásmo s názvom Návraty.
Symboliku našich koreňov, tradícií a zvykov ukázal hneď prvý tanečný blok. Detské hry, riekanky a veršovačky v rusínskom jazyku sú jedným z druhov ľudovej slovesnosti. Hoci sú to hry, ktoré rozvíjajú slovesné, hudobné, rytmické i tanečno-pohybové dispozície detí, sú zároveň autentickým svedectvom doby. Pomáhajú nám pochopiť psychiku, zvláštnosti myslenia a návyky našich predkov. Sú bohatou studnicou, z ktorej sa dá stále čerpať, v ktorej sa dá inšpirovať. Aj tanečné pásmo bolo toho dôkazom. Bolo totiž vytvorené na základe výskumov Melánie Nemcovej, významnej slovenskej etnografky, publicistky a choreografky.
Zaznelo však ešte ďalšie významné meno. Na pódiu vystúpila nositeľka živej folklórnej pamäti Mária Vasková Girová. Tiež sa zaoberá výskumom folklóru, ktorý realizovala v obciach Ruské, Stakčín a Starina a bola nápomocná aj pri tvorbe chorovodov, ktoré obsahovala ďalšia časť vystúpenia. Strata domova, svojich najbližších, milovaného kraja, kde sa človek narodil a prežil krásne chvíle, patrí k najbolestnejším momentom v živote. Práve to prežívali a stále prežívajú obyvatelia siedmich obcí, ktoré museli ustúpiť vodnej nádrži Stariná. Mária Girová patrí k nim, k rodákom z obce Ruské, je členkou Spolku rusínskych spisovateľov Slovenska a Akadémia rusínskej kultúry a jazyka na Slovensku ju zaradila medzi 100 významných Rusínov Slovenskej republiky. Bola dlhoročnou kultúrno-osvetovou pracovníčkou a viac ako 36 rokov organizuje ľudí v mnohých folklórnych a speváckych kolektívoch. Spomeňme napríklad súbory Stakčinčanka, Starinčanka, Sninčanka, Dúbravanka, Javorina či Vihorlatské Rusínky. Mária Girová má v sebe spisovateľský dar a formou poézie, prózy a piesní sa prihovárala širokej verejnosti nielen doma ale aj na svetových kongresoch Rusínov v Rumunsku, Maďarsku, Srbsku, Chorvátsku a na Ukrajine. Aj s prítomnými v kinosále MsKS sa podelila o svoj dar v pásme nazvanom „Na kraj rodnyj krasnyj, nigda nezabudu“.
Členovia FS Čemerica, pracujúceho pri SZUŠ Múza, tvoria dospelí tanečníci. Mnohí z nich sa k folklóru vrátili po pauze spôsobenej rodinnými či pracovnými povinnosťami. Spevácku zložku súboru vedie Dominika Remešníková, bývalá žiačka tanečného odboru umeleckej školy Múza. A nie je v tom sama, aj v súbore samotnom tancujú niekdajší, vtedy ešte detskí členovia Múzy. Aj to bol istým spôsobom návrat ku koreňom.
Účinkovali:
*žiaci tanečného odboru SZUŠ Múza a elokovaného pracoviska ZŠ Jána
Švermu
*žiaci literárno-dramatického odboru
*FS Čemerica pod vedením Oľgy Ballovej, spevácka zložka pod vedením
Dominiky Remešníkovej
*Viktória Lacová
Marián Škuba
Tlačový referát
Mestský úrad